10 (prawdopodobnie) najpiękniejszych miasteczek w Wielkiej Brytanii

1
91967

Brytyjskie małe miasteczka mają swój nieodparty urok i przenoszą nas do innej Brytanii, pełnej charakteru i elegancji. Oto 10 (prawdopodobnie) najpiękniejszych z nich.

1. Knaresborough


Knaresborough to miasteczko i parafia w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, w hrabstwie North Yorkshire. Jedną z głównych atrakcji miasta jest  Mother Shipton’s Cave and Petrifying Well, która w XVII wieku zamieszkiwana była przez (jeśli wierzyć legendom) wiedźmę. Niesamowite wrażenie robi też jedna z wizytówek miasta, wiadukt nad rzeką Nidd.

2. Lavenham

Lavenham w czasach średniowiecznych było bardzo zamożnym centrum handlu. Obecnie pozostaje jednym z najbardziej urokliwych angielskich miasteczek. Wspaniały klimat tworzą tradycyjne dla angielskiej zabudowy budynki, w tym XV-wieczny kościół. Jednak o wiele sławniejszy jest XIV-wieczny De Vere House, który posłużył twórcom filmowym jako dom Harry’ego Pottera w 7 części sagi o młodym czarodzieju, Harry Potter and Deathly Hallows Part 1 (gdzie Voldemort dał Harry’emu słynną bliznę).

3. Whitby


Whitby to malowniczy średniowieczny port rybacki na wybrzeżu North Yorkshire w Anglii. Dla odwiedzających czeka tu mnóstwo atrakcji, m.in upiorne ruiny Whitby Abbey w East Cliff, gdzie w 664 roku odbył się słynny synod w Whitby. Można też zakupić biżuterię w Whitby Jet, wydobywaną w pobliskich torfowiskach, a cieszącą się sławą od czasów rzymskich.

4. Oban

Oban, na zachodnim wybrzeżu Szkocji ,w hrabstwie Argyll and Bute jest klejnotem koronnym wśród miast Wielkiej Brytanii. Nie znajdziesz tu dużych hoteli, tylko małe pensjonaty typu B&B i hoteliki. W miasteczku jest pełno małych sklepików, w których można kupić dosłownie wszystko. Mimo, że jest względnie niewielkich rozmiarów, Oban jest w stanie pomieścić w sezonie blisko 25,000 turystów. Na szczycie miasta znajduje się McCaig’s Tower, która konstrukcją przypomina rzymskie Koloseum, z którego rozpościera się przepiękny widok na zatokę. Oban idealnie nadaje się jako baza wypadowa na okoliczne wyspy, takie jak Mull, Iona i Ulva

5. Rye


Rye to miasto w Anglii, w hrabstwie East Sussex, w dystrykcie Rother. Leży 86 km na południowy wschód od Londynu i liczy sobie mniej niż 5000 mieszkańców.

Rye w czasach rzymskich było miasteczkiem portowym i centrum handlowym i było wówczas całkowicie otoczone morzem. Najlepszy widok na terakotowe dachy miasta roztacza się z wieży kościoła St. Mary’s Parish Church i wieży Ypres, dwóch najstarszych budynków w mieście. Położone zaledwie 2 godziny jazdy pociągiem od Londynu, Rye jest wspaniałym miejscem na weekendowy wypad za miasto.

6. Bowness On Windermere


Znany ze swej sielankowej okolicy, położony nad jeziorem Windermere, w otoczeniu wspaniałej architektury Bowness On Winderemre jest niezwykle pięknym miejscem. W XIX wieku to miasteczko położone w Krainie Jezior (Lake District) było niezwykle popularnym miejscem, głównie dzięki przedłużonej linii kolejowej z Kendal. To tutaj znajduje się także Świat Beatrix Potter, gdzie odwiedzający mogą na chwilę przenieść się do magicznego świata słynnej powieści dla dzieci – Piotruś Królik.

7. Chipping Campden


Miasteczko Chipping Campden leży w Anglii w hrabstwie Gloucestershire, w dystrykcie Cotswold. W średniowieczu znane głównie jako ośrodek handlu wełną, dziś jest ośrodkiem turystycznym przyciągającym tysiące turystów rocznie. Szczególne wrażenie robi główna ulica miasta, wzdłuż której ciągną się piękne wapienne budynki w kolorze miodowym.

8. Crail, Fife


Zabytkowe miasteczko Crail jest ukryte wzdłuż wybrzeża Szkocji. Chociaż znajduje się raptem półtorej godziny od Edynburga, w Crail ma się uczucie jakby czas stanął w miejscu wiele lat temu. Rano rybacy wyruszają w morze, a wieczorem wracają do domu starymi brukowanymi uliczkami. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z IX wieku ale najpiękniejsze budynki pochodzą z XVI wieku.

9. Tobermory


Tobermory to stolica i zarazem jedyna miejscowość wyspy Mull leżącej w paśmie Hebrydów Wewnętrznych w Szkocji. Mieści się w północno-wschodniej części wyspy, niedaleko północnego końca Sound of Mull i liczy około 700 mieszkańców. Mówi się, że na dnie Tobermory Bay, leży wrak hiszpańskiego statku wypełnionego złotem, który został zatopiony w 1588 roku. Ale historia i krajobraz tego miasteczka są równie czarujące. Jest to również siedziba jednej z najstarszych destylarni w Szkocji – Tobermory Distillery, która zajmuje się produkcją single malt whisky od 1788 roku.

10. Weymouth


Nadmorska miejscowość Weymouth jest idealnie położona w środkowej części Wybrzeża Jurajskiego, które znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Klify wybrzeża Jurajskiego są bardzo stare i sięgają… okresu Jurajskiego 😉 Również ze względu na jedną z najpiękniejszych plaż w Wielkiej Brytanii, Weymouth jest jednym z głównych letnich ośrodków wypoczynkowych w UK.

1 KOMENTARZ