Jeśli wydaje ci się, że Wielka Brytania to tylko płaskie tereny, trawa i ceglane domy, to nie możesz się bardziej mylić. Oto 15 baśniowych miejsc, które istnieją w Wielkiej Brytanii.

1. Tunel drzew w Halnaker

Ten tunel z drzew, sprawiający wrażenie jakby prowadził do baśniowej krainy, leży u wybrzeży Anglii w pobliżu miejscowości Halnaker, w hrabstwie West Sussex. Linia drzew była niegdyś rzymską drogą, choć ścieżka prowadzi obecnie do wiatraka i widoku na wieś i wybrzeże. Unikatowy kształt rury zawdzięcza częstemu wydeptywaniu przez ludzi, których co roku jest tu tysiące.

 

2. Wiadukt Glenfinnan

Trudno chyba o bardziej magiczny pejzaż w Wielkiej Brytanii niż krajobraz wiaduktu Glenfinnan. Tutejsza niepowtarzalna sceneria szkockich gór stała się powodem, dla którego Glenfinnan zostało wybrane na plener kilku filmów. Młodzi i starsi czarodzieje mogą go kojarzyć z trzech części serii o Harrym Potterze: Komnata Tajemnic, więzień Azkabanu i Czara Ognia.

 

3. Zamek w Edynburgu

Każdy chociaż raz słyszał bajkę o zamku na szczycie góry. Zamek w Edynburgu to jedna z najpotężniejszych i najstarszych fortec w Wielkiej Brytanii i znajduje się właśnie na szczycie monumentalnego skalistego wzniesienia w samym centrum miasta. Smaczku dodaje mu także fakt, iż jest to jedno z najbardziej nawiedzonych przez duchy miejsc na świecie.

 

4. Aleja drzew The Dark Edges

Ta cudowna aleja bukowych drzew została posadzona w XVIII wieku przez rodzinę Stuartów, która chciała stworzyć wspaniały krajobraz, który imponowałby odwiedzającym ich gościom. Drzewa stoją do dziś w tym samym miejscu, które odwiedzane jest co roku przez tysiące turystów, fotografów i malarzy. W tym miejscu kręcono również sceny do serialu “Gra o Tron”. Według wierzeń lokalnych mieszkańców alejkę odwiedza również duch “Szarej Damy”.

 

5. Herbaciarnia Tu Hwnt i’r Bont

Absolutnie baśniowy krajobraz tworzy ponad 500-letnia herbaciarnia Tu Hwnt i’r Bont wraz z 400-letnim mostem w miejscowości Llanrwst w Walii. Dach i ściany tego cudnego domku pokrywają pnącza Virginii, rośliny, która na jesień zmienia kolor liści z zielonego na czerwone. Zbudowany w 1480 roku budynek był początkowo siedzibą sądu. Teraz można tu wypić filiżankę pysznej herbaty.

 

6. Fairy Glen

Fairy Glen w Walii była niedgyś popularnym parkiem w czasach wiktoriańskim, a obecnie jest rezerwatem przyrody. To wspaniałe miejsce na piknik czy wędrówkę, ponieważ pozostaje chłodne latem i osłonione zimą. Przepływająca przez Fairy Glen rzeka Conwy, tworzy z otaczającą ją przyrodą wspaniałe pejzaże.

 

7. Las dzwonków w Dorset

Co roku w maju odwieczne tereny leśne w Dorset pokrywają się dywanikami dzwonków. Najlepsze miejsca gdzie można je znaleźć to Duncliffe Wood koło Shaftesbury i Fifehead Wood. Bajkowy widok.

 

8. Góra Św Michała

Żywcem wyjęta z filmów fantasy St Michael’s Mount to wyspa pływowa u wybrzeży Kornwalii w zatoce Mount’s Bay. Połączona ze stałym lądem drogą o długości 366 m możliwą do pokonania tylko podczas odpływu. Na szczycie znajduje się XV wieczna kaplica św. Michała zbudowana po rzekomym objawieniu się mnichowi archanioła Michała.

9. Jaskinia Smoo w Szkocji

Jaskinia Smoo jest dużą jaskinią łączącą w sobie jaskinię morską i słodkowodną. Znajduje sie w Durness w Szkocji i jak widać na zdjęciu mogłaby posłużyć niejednemu piratowi do ukrycia skarbu.

 

10. Góry Bidean nam Bian

Za siedmioma górami… Najwyższy szczyt w hrabstwie Argyll w Szkocji, Bidean Nam Bian to bardziej pasmo górskie niż pojedyncza góra. Złożona masa szczytów i grzbietów, góruje na południowej stronie Glen Coe w Grampianach Zachodnich. W większości płaskiej Brytanii, Bidean Nam Bian robi niesamowite wrażenie.

 

11. Wir Corryvreckan

W morskich powieściach często występuje motyw wodnych wirów wciągajcych całe statki w otchłań oceanu. Corryvreckan może nie jest tak potężny, ale to naturalny i stały wir wodny. Trzeci  pod względem wielkości taki wir na świecie. Znajduje się on na zachodnim wybrzeżu Szkocji, w cieśninie pomiędzy wyspami Jura i Scarba.

Corryvreckan w języku Gaelic można przetłumaczyć jako „Garniec pełen kipiącego morza”. Ze względu na ukształtowanie dna – a właściwie głęboką na 219 metrów dziurę jaka się tu znajduje – miejsce to przeistacza się czasem w istne „wodne piekło”.

 

12. Brighton Royal Pavilion

Czy to pałac Alladyna? Brighton Royal Pavilion to była rezydencja królewska w Brighton, obecnie przekształcona w muzeum. Budynek ma formę pałacu zaprojektowanego w tzw. stylu indosaraceńskim, stanowiącym próbę połączenia neogotyku z architekturą charakterystyczną dla państwa Wielkich Mogołów. Styl ten był dość szeroko stosowany przez brytyjskich architektów pracujących w XIX-wiecznych Indiach, natomiast w Europie jest spotykany niezmiernie rzadko. Royal Pavilion uważany jest za jego najważniejszy przykład na Starym Kontynencie.

 

13. Zamek Dunrobin

Baśniowy zamek, wokół którego roztaczają się przepiękne ogrody, to siedziba książąt i hrabiów Sutherland. Tą XIV-wieczną rezydencję zaprojektowano na podobieństwo francuskich zamków znad Loary, przez co znacząco odróżnia się od pozostałych szkockich zabytków. Zamek znajduje się nad brzegiem Morza Północnego, ok. 1,5 km na północ od Golspie, miejscowości z długą piaszczystą plażą, wieloma ścieżkami spacerowymi oraz dużą atrakcją dla golfistów – Golspie Golf Course.

 

14. Wodospad Pistyll Rhaeadr

Pistyll Rhaeadr to zachwycający wodospad w górach Berwyn w Walii, na zachód od Shrewsbury. Ma wysokość 80 metrów i jest najwyższym wodospadem Wielkiej Brytanii. Wiele osób, które odwiedziły to miejsce opowiada o tym jak odnaleźli tu wewnętrzny spokój w dzisiejszym zabieganym świecie. Kto wie, może gdzieś pod kamieniem kryją się opiekuńcze wróżki, które im w tym pomagają.

15. Wyspa Sky

Skye jest drugą co do wielkości wyspą Szkocji, a czwartą w Wyspach Brytyjskich, w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych.

Nie ma tu wielkich fabryk ani dużych miast, a największa metropolia to Portree, w którym mieszka 2,5 tys. osób. Dzięki temu nie jest tu tłoczno, a wszechobecna natura zapiera dech w piersiach i przenosi do pradawnych czasów pełnych magii i druidów.

 

(Visited 8 327 times, 8 visits today)

5 KOMENTARZE

  1. Czy na zdjęciu 8 Góra św. Michała to na pewno ta w Kornwalii? Moim zdaniem to Mont Saint Michel po drugiej stronie kanału La Manche…

  2. ja też tak myślałem, ale po sprawdzeniu okazuje się, że jednak redaktor nie popełnił błędu, bo ta wyspa jest uważana za odpowiednik tej francuskiej i dlatego z nią mylona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here