Sprawa sądowa złożona przez pięciu obywateli brytyjskich mieszkających w Holandii daje nadzieje pozostałym Brytyjczykom na pozostanie obywatelami Unii Europejskiej po Brexicie.

W marcu 2019 roku Wielka Brytania zgodnie z rozrysowanym przez premier Theresę May planem ma zamiar opuścić Unię Europejską. Po tym terminie Brytyjczycy przebywający w krajach Unii Europejskiej tracą “obywatelstwo europejskie” i wszystkie związane z tym przywileje.

Sprawa oczywista dla każdego, kto choć odrobinę orientuje się w temacie Brexitu. Ale czy aby na pewno?

Jak donosi Business Insider, pięciu Brytyjczyków mieszkających w Holandii będzie starało się przekonać holenderski sąd, że obywatelstwo UE nie zastępuje obywatelstwa krajowego, a raczej istnieją obok siebie.

Na tej podstawie uważają, że gdy Wielka Brytania opuści UE, obywatele brytyjscy nie powinni tracić swojego obywatelstwa europejskiego.

W przypadku wygranej Brytyjczycy mogliby utrzymać swoje obecne prawa do pracy, podróżowania i życia bez ograniczeń w całej Europie, pomimo opuszczenia przez Wielką Brytanię jednolitego rynku i unii celnej.

Jeden z najlepszych brytyjskich adwokatów, Jolyon Maugham postanowił zająć się sprawą i zebrał już 60 000 funtów na pokrycie kosztów. Maugham uważa, że ​​może to być najważniejsza rozprawa tego rodzaju od 50 lat.

Jeśli sąd holenderski odrzuci sprawę, wówczas Brytyjczycy skierują ją do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.