Piątek 13-go od dawien dawna jest dniem pechowym. Dlaczego jednak właśnie piątek jest pechowy i dlaczego akurat 13-go?

Sąd wziął się przesąd?

Początki pechowości piątku trzynastego sięgają XIV w., kiedy to w piątek 13 października 1307r., zakon Templariuszy został w dość brutalny sposób rozwiązany przez papieża Klemensa V. Wynikało to z inicjatywy króla Francji – Filipa IV Pięknego.

Zakonników spalono na stosie, ale zanim spłonęli, Jacques de Molay, wielki mistrz zakonu, przeklął Filipa IV, przez co miał ściągnąć na niego pecha. Coś w tym musiało być, bo rok później król już nie żył.

W biblii aż roi się od nawiązań zarówno do piątku jak i 13-tki.

– Jezus umarł w Wielki Piątek
– Adam i Ewa zjedli jabłko z Drzewa Życia w piątek
– Budowa arki Noego zaczęła się w piątek
– Świątynia Salomona została zniszczona w piątek … itp., itd.

Liczba 13 jest uważana za pechową liczbę, ponieważ wszystko odliczano do 12. 12 apostołów, 12 miesięcy, 12 godzin na tarczy zegara. 12-tka jest w biblii liczbą bardzo harmoniczną, natomiast 13 nie wróży niczego dobrego ( na ostatniej wieczerzy było 13 osób ).

Nie wszędzie jednak jest to pechowa liczba. Na przykład w tradycji żydowskiej, czy np japońskiej 13 jest liczbą szczęścia, a w protestanckiej części Niemiec piątek 13-go był świetnym terminem na zawarcie małżeństwa.

Strach przed piątkiem 13-go

Psychologii znany jest termin paraskewidekatriafobii, czyli lęku przed piątkiem trzynastego. Słowo to powstało z połączenia greckich wyrazów: paraskevi (piątek), dekatreis (trzynasty) oraz fobia (strach).

Osoby cierpiące na tę przypadłość, w piątek trzynastego biorą wolne w pracy i nie ryzykują nawet wyjścia z domu,nie mówiąc o prowadzeniu samochodu.

Osoby obawiające się tego dnia mogą spodziewać się kolejnego piątku 13-go w lipcu 2018 roku.