Jaguar Land Rover przenosi produkcję z Wielkiej Brytanii na Słowację

0
186
Produkcja Discovery Sport w Halewood, UK | Foto: landrovermena / Flickr

Jaguar Land Rover poinformował, że przenosi całą produkcję modelu Discovery z Wielkiej Brytanii na Słowację, co może spowodować zwolnienia pracowników.

Największy brytyjski producent samochodów, należący do indyjskiej firmy Tata Motors, zapowiedział, że produkcja modelu Discovery zostanie przeniesiona z fabryki w Halewood na początku przyszłego roku.

Firma informowała o rozpoczęciu produkcji Discovery na Słowacji już w 2016 roku, ale informacja o przeniesieniu tam całej produkcji z UK jest zaskoczeniem.

Przeniesienie produkcji spowoduje utratę pracy przez wielu pracowników, zarówno kontraktowych jak i agencyjnych, ale Jaguar Land Rover podkreśla, że jest to krok trudny, ale niezbędny.

W ubiegłym miesiącu firma podała, że ​​jej zysk brutto przed opodatkowaniem w czwartym kwartale wyniósł 364 mln £, a przychody 7,6 mld funtów, co było wynikiem spadku popytu na pojazdy z silnikami wysokoprężnymi.

Winą za taki stan rzeczy obarcza również niepewność związaną z Brexit i nowymi podatkami od pojazdów.

Sprzedaż samochodów z silnikami wysokoprężnymi spadła w ciągu roku do marca o 12,8%, ponieważ klienci decydują się odchodzić od diesli na korzyść aut benzynowych i elektrycznych.

W nowej słowackiej fabryce produkowane będą samochody elektryczne, oraz model Range Rover Evoque.

Do 2020 roku wszystkie nowe, produkowane przez Jaguar Land Rover modele mają być elektryczne.