Minister ds Brexitu rezygnuje ze stanowiska. Rząd May w kryzysie

0

David Davis, minister ds wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej złożył rezygnację ze stanowiska w kluczowym momencie negocjacji.

Wraz z Davisem ze stanowiska zrezygnowali także jego zastępcy Steve Baker i Suella Braverman. Wszyscy byli zwolennikami tzw. “twardego Brexitu” i właśnie odejście od tego kierunku podają jako główną przyczynę rezygnacji.

Davis powiedział, że wygląda na “coraz mniej prawdopodobne”, że jego partia przeprowadzi Brexit w taki sposób, jak zobowiązała się to zrobić przed wyborcami, a więc m.in. opuścić unię celną i jednolity rynek.

Jego decyzja jest o tyle zaskakująca, że wraz z resztą ministrów poparł on plan negocjacji premier Theresy May na wyjazdowym posiedzeniu rządu w Chequers w zeszły piątek.

“Ogólny kierunek tej polityki pozostawi nas w najlepszym wypadku w słabej pozycji negocjacyjnej i sytuacji bez wyjścia” napisał Davis w liście rezygnacyjnym.

List rezygnacyjny Davida Davisa do Theresy May

Plan Theresy May dotyczący przyszłych stosunków z UE zakłada, że Wielka Brytania pozostanie we wspólnym rynku i będzie blisko współpracować z unią celną UE.

To nie podoba się eurosceptycznym politykom partii Torysów, w tym Jacoba Reesa-Mogga, którego wymienia się jako jednego z kandydatów na przyszłego premiera w razie zmiany przywództwa w partii.

O zastąpieniu Theresy May na stanowisku lidera w partii mówi się wśród Konserwatystów coraz głośniej i niewykluczone, że wkrótce zwolennicy tej opcji znajdą poparcie 48 posłów, które jest wymagane aby złożyć wniosek w tej sprawie.

W tej chwili nie wiadomo jeszcze kto miałby zastąpić Davida Davisa na stanowisku ministra ds Brexitu.

Davis jest już szóstym ministrem, który od czasu wcześniejszych wyborów w 2017 roku zrezygnował ze stanowiska w rządzie Theresy May.