Osoby, które od tego tygodnia aplikują o Universal Credit nie dostaną pieniędzy przed Świętami

0

42-dniowy okres oczekiwania na wypłatę Universal Credit oznacza, że blisko 60 tys. gospodarstw domowych z ponad 40 tys. dzieci zostanie bez pieniędzy do końca Świąt.

Stowarzyszenie Peabody Trust alarmuje, że osoby, które od tego tygodnia aplikują o Universal Credit nie dostaną pieniędzy przed Świętami Bożego Narodzenia. Sytuacja finansowa wielu rodzin stanie się dramatyczna z powodu 42-dniowego okresu oczekiwania na pierwszą płatność.

Według obliczeń Peabody, nawet jeśli okres oczekiwania zostanie skrócony z 6 do 4 tygodni, to dotkniętych zostanie 27 tys. dzieci z 40 tys. gospodarstw domowych. Redukując czas oczekiwania do 2 tygodni, bez pieniędzy przed świętami pozostanie 20 tys. rodzin z 14 tys. dzieci.

Parlament miał obradować w czwartek popołudniu nad problemem Universl Credit i jak mówi się nieoficjalnie, czas oczekiwania ma zostać skrócony z 6 do 4 tygodni.

Kontrowersyjny Universal Credit to pojedynczy miesięczny zasiłek, który łączy w sobie inne benefity, takie jak Income-based Jobseeker’s Allowance, Income-related Employment and Support Allowance, Income Support, Child Tax Credit, Working Tax Credit i Housing Benefit.

 

Niestety dla wielu rodzin nowe płatności są mniejsze nieraz nawet o kilkaset funtów, co wraz z długim okresem oczekiwania na pierwszą wypłatę świadczenia powoduje zaległości w czynszach i wymusza korzystanie z banków żywności.

W środę media obiegła wiadomość o prywatnym landlordzie z Grimsby, który w oficjalnym piśmie poinformował swoich lokatorów oczekujących na Universal Credit, że jeśli nie będą mogli zapłacić w terminie to czeka ich eksmisja.

Nowy system zostal wprowadzony w środę w kolejnych regionach kraju, m. in. w Newport, Basildon i Peterborough. W ciągu najbliższych tygodni zostanie wprowadzony w Ayrshire, Brighton, Gloucester, Oxfordshire, Birmingham, Manchester, Reading, Wolverhampton i Swansea.