Piloci Ryanaira grożą strajkiem w okresie świątecznym

0

 

Piloci Ryanaira we Włoszech i Portugalii zagłosowali za akcją protestacyjną, a ich koledzy w Irlandii rozważają podobny ruch. Ryanair w odpowiedzi grozi pilotom.

Ryanair stoi w obliczu przedświątecznej akcji protestacyjnej na trzech rynkach europejskich.

Piloci we Włoszech zagłosowali za 4-godzinnym strajkiem, który miałby się odbyć 15 grudnia. W międzyczasie podobną akcję przegłosowali piloci w Portugalii, a ich koledzy w Dublinie również szykują się do głosowania.

Ryanair bagatelizuje doniesienia twierdząc, że już wcześniej dochodziło do podobnych deklaracji i gróźb, a i tak nigdy do strajku nie doszło.

Jednak na wszelki wypadek, aby piloci z Irlandii nie poszli za przykładem kolegów z Włoch i Portugalii, Ryanair sam zaczął stosować groźby.

Piloci otrzymali już ostrzeżenie, że ich płace i warunki pracy mogę się pogorszyć, jeśli zagłosują za strajkiem.

W piśmie do kapitanów i pierwszych oficerów w Dublinie, irlandzka linia lotnicza poinformowała, że zamrozi awanse, obetnie premie i przeniesie pilotów do różnych baz, jeśli zagłosują za akcją protestacyjną.

Ryanair z rekordowym rokiem, mimo skandalu z odwoływaniem lotów

Strajk pilotów we Włoszech ma odbyć się 15 grudnia pomiędzy 14:00 a 18:00, a udział w nim ma wziąć 280 pilotów Ryanaira zrzeszonych w związku zawodowym Anpac.

Ryanair, który nie uznaje związków zawodowych wskazuje na fakt, że Anpac już 6-krotnie w przeszłości groził strajkiem,  a potem go odwoływał.

„Oczekujemy, że ten ostatni strajk zostanie również przełożony lub odwołany” – powiedział rzecznik Ryanaira.