Producent owoców przez Brexit przenosi się z Wielkiej Brytanii do Chin

0

Firma zatrudniająca w sezonie 1400 osób che przenieść produkcję do Chin, ponieważ niepewność związana z Brexitem powoduje, że coraz trudniej o pracowników z Europy Wschodniej.

Haygrove, jeden z największych producentów owoców takich jak truskawki, maliny czy jagody, ostrzega rząd, że przez Brexit będzie musiał przenieść produkcję do Chin.

Producent argumentuje swoją decyzję niepewnością w sprawie statusu migrantów w Wielkiej Brytanii po Brexicie, co przekłada się na brak rąk do pracy w szczególności pracowników sezonowych z Europy Wschodniej.

Haygrove zatrudnia 230 pracowników stałych i 1150 sezonowych. W zeszłym roku na farmie w Ledbury w Herefordshire brakowało 200 pracowników, co stanowiło niemal 20% sezonowej siły roboczej.

Właściciel firmy, Angus Davison powiedział w rozmowie z dziennikiem The Guardian, że jeśli sytuacja się nie zmieni będzie musiał przenieść interes do Chin lub zamknąć firmę.

Pan Davison podobnie jak wielu innych producentów żywności w UK polega w znacznej mierze na pracownikach z Unii Europejskiej.

Rząd musi więc jak najszybciej określić sytuację pracowników sezonowych, w przeciwnym razie, jak stwierdził pan Davison “w przeciwieństwie do branży budowlanej czy służby zdrowia, rolnictwo można przenieść za granicę”.