Ryanair z rekordowym rokiem, mimo skandalu z odwoływaniem lotów

0

Dla Irlandzkich tanich linii lotniczych Ryanair będzie to rekordowy rok, mimo odwołania 700,000 lotów.

Skandal z odwołaniem tej jesieni 700,000 lotów miał doprowadzić linię Ryanair do bankructwa, jednak irlandzki przewoźnik radzi sobie nad wyraz dobrze.

Rekordowy rok

W listopadzie ilość pasażerów korzystających z usług przewoźnika wzrosła o 6% w porównaniu z zeszłym rokiem i wyniosła 9.3 miliona osób.

W październiku, w którym odwołano najwięcej lotów firma odnotowała 8% wzrost liczby pasażerów (11.8 mln) w porównaniu z rokiem 2016 (10.9 mln).

Nie licząc grudnia ilość pasażerów, którzy skorzystali z usług Ryanaira w 2017 roku to 128.7 miliona, a więc 11% więcej niż w 2016 roku.

Firma ustanowi więc w tym roku swój osobisty rekord i może przekroczyć 140 milionów pasażerów. W zeszłym roku było to 117 milionów.

Odwołane loty 

Ryanair znalazł się w ogniu krytyki po odwołaniu blisko 18,000 połączeń na 34 trasach pomiędzy listopadem 2017 roku a marcem 2018.

Wcześniej przewoźnik odwołał, w związku z niewystarczającą ilością personelu, ponad 2 tys. połączeń w okresie września i października. Jak się później okazało był to błąd w planowaniu urlopów pilotów pracujących dla Ryanair, ale także fakt, że blisko 700 z nich odeszło z firmy w 2017 roku.

Wszytko może przeszłoby gładko gdyby nie fakt, że firma ogłosiła to z dnia na dzień. W ogniu krytyki Ryanair natychmiast wystosował przeprosiny i opublikował listę odwołanych lotów.

W sumie przewoźnik odwołał około 700 tys lotów i całkowicie zamknął ponad 30 tras, między innymi połączenia z Wielkiej Brytanii do Polski.

Powrót do normalności

Jak poinformował szef marketingu Ryanaira Kenny Jacobs, ten “bolesny” okres i tysiące odwołanych lotów pozwoliły firmie na powrót do normalności i przywrócenie większej niż kiedykolwiek punktualności.

Wygląda więc na to, że Ryanair przetrwał najtrudniejszy okres w swojej historii i wbrew zapowiedziom ekspertów, że czeka go rychłe bankructwo, trzyma się całkiem dobrze (nie licząc wizerunku).