Met Office wydał pomarańczowy alert pogodowy w związku ze sztormem Hektor, który ma w nocy dotrzeć znad Atlantyku do zachodnich wybrzeży Zjednoczonego Królestwa.

Żółty alert pogodowy został wystosowany dla terenów całej Szkocji, północnej Anglii, oraz Irlandii Północnej w związku z silnymi porywami wiatru.

Najtrudniejsze warunki spodziewane są na zachodnim wybrzeżu w czwartek w godzinach porannych, zanim Hektor przesunie się na wschód.

Na większości terenów objętych ostrzeżeniem spodziewany jest wiatr o sile 50-60 mil na godzinę (80-100 km/h), sięgający w porywach nawet 70 mph (112km/h). Spodziewane są również opady deszczu, w szczególności w zachodniej Szkocji.

Żółty alert pogodowy obowiązuje od godziny 4:00 rano do godziny 15:00 w czwartek 14 czerwca.

Foto: Met Office

Met Office wydał także pomarańczowy alert dla terenów Irlandii Północnej, który obowiązuje od godziny 4:00 do godziny 9:00 w czwartek 14 czerwca.

Met Eireann, irlandzki odpowiednik Met Office również wydał na jutro pomarańczowy alert pogodowy w związku silnymi podmuchami wiatru. Alert obowiązuje na terenie Irlandii w godzinach 21:00 w środę 13 czerwca do 10:00 rano w czwartek 14 czerwca.

Z powodu wysokich fal spodziewane są lokalne podtopienia na terenach przybrzeżnych i zakłócenia w transporcie drogowym, na kolei, przeprawach promowych i lotnictwie.

Istnieje prawdopodobieństwo przerw w dostawach prądu, a także zagrożenie zdrowia i życia w związku z przedmiotami jakie może unosić wiejący z dużą siła wiatr.

Silne podmuchy będą powoli ustępować w czwartek popołudniu, w miarę przesuwania się Hektora na wschód kraju.