Terakotowa Armia już w tym tygodniu na wystawie w Liverpoolu

0

Już w piątek w Muzeum Narodowym w Liverpoolu zwiedzający będą mogli podziwiać słynną Terakotową Armię.

180 artefaktów z kolekcji słynnej Terakotowej Armii zawita do World Museum w Liverpoolu już w ten piątek. Połowa z nich nigdy wcześniej nie była prezentowana w Wielkiej Brytanii.

Ostatnio obiekty zostały wypożyczone do Wielkiej Brytanii w 2007 roku, kiedy to stały się drugą najczęściej odwiedzaną wystawą w historii British Museum w Londynie. Wówczas, jeszcze przed otwarciem wystawy dla zwiedzających, sprzedano 400 tysięcy biletów, a liczba odwiedzających sięgnęła 850 tysięcy.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w Chinach jest ponad milion kibiców drużyny piłkarskiej Liverpool F.C., co miało ponoć znaczący wpływ na wypożyczenie figur do Liverpoolu.

Terakotowa Armia to zbiór 7,5 tys. figur naturalnej wielkości, wykonanych z terakoty (wypalonej gliny), przedstawiających żołnierzy, oficerów i konie. Armia znajduje się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi. W trakcie pogrzebu cesarza w 210 p.n.e. cała armia również została umieszczona w podziemnych pomieszczeniach. Ich posadzki zostały wybrukowane cegłą, a konstrukcję dachu wykonano z drewna. Z biegiem czasu dach zawalił się, a figury zasypała ziemia. Według wierzeń, Terakotowa Armia miała strzec cesarza i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym.

Szefowie muzeum w Liverpoolu spodziewają się, że wystawę w ciągu następnych ośmiu miesięcy obejrzy 450 000 ludzi. Do tej pory sprzedano już 142 000 biletów.

Bilety są dostępne na stronie muzeum w Liverpoolu w cenach od £14.50 dla dorosłych do £5.50 dla dzieci w wieku 6-17 lat. Dla dzieci poniżej 5 roku życia wstęp jest darmowy.

Wystawa zatytułowana China’s First Emperor and the Terracotta Warriors będzie dostępna dla zwiedzających od 9 lutego do 28 października 2018 roku.