Brytyjska premier Theresa May podczas przemówienia w Izbie Gmin stwierdziła, że jest “wysoce prawdopodobne”, że to Rosja stała za próbą zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki.

Rosja musi wytłumaczyć, dlaczego broń chemiczna “Novichok”, którą rozwijała w latach siedemdziesiątych XX wieku, została wykorzystana na brytyjskiej ziemi, albo spotka się z reakcją, ostrzegła brytyjska premier.

Theresa May przemawiała w Izbie Gmin w sprawie zatrucia byłego szpiega Siergieja Skripala i jego córki Julii, do którego doszło w Salisbury w niedzielę 4 marca.

Szefowa brytyjskiego rządu podkreśliła, że po zbadaniu środka chemicznego przez światowej klasy ekspertów z Laboratorium Technologii Obronnych w Porton Down mogą istnieć tylko dwa możliwe wyjaśnienia tego, co się stało. Albo było to bezpośrednie działanie Rosji przeciwko Wielkiej Brytanii, albo rosyjski rząd stracił kontrolę nad tym niebezpiecznym środkiem i pozwolił na to, aby wpadł w ręce innych osób.

“Minister spraw zagranicznych (Boris Johnson – red.) wezwał rosyjskiego ambasadora do Biura Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów i poprosił go o wyjaśnienie, która z tych dwóch możliwości miała miejsce – a zatem wyjaśnienie, w jaki sposób ten środek chemiczny wyprodukowany w Rosji mógł zostać użyty w Salisbury przeciwko Panu Skripalowi i jego córce” – powiedziała Theresa May.

“Powiedział ambasadorowi, że Federacja Rosyjska musi natychmiast przekazać wszystkie informacje na temat programu rozwoju broni chemicznej “Novichok” do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej”.

“Poprosił również o odpowiedź rosyjskiego rządu do jutra do północy” – dodała.

Rosyjskie MSZ zareagowało na wystąpienie brytyjskiej premier nazywając je  “cyrkiem w brytyjskim parlamencie”