Sieci Poundworld nie udało się zawrzeć umowy z wierzycielami (CVA) i ogłosi dziś bankructwo. Pracę straci 5500 osób.

Jak donosi serwis SkyNews, sieci Poundworld nie udało się przekonać wierzycieli do zawarcia dobrowolnej umowy (CVA).

W praktyce oznacza to bankructwo firmy i zamknięcie 355 sklepów na terenie całej Wielkiej Brytanii, a dla zatrudnionych w nich 5500 pracowników utratę pracy.

To największa w 2018 roku ilość pracowników, którzy stracą pracę w wyniku bankructwa swojego pracodawcy.

W ramach CVA firma chciała zamknąć 100 najmniej dochodowych i najbardziej kosztownych sklepów, ale okazało się to niewystarczające dla wierzycieli i inwestorów.

Poundworld podąża śladem innych dużych firm, które od początku tego roku rozpoczęły politykę zaciskania pasa lub ogłosiły bankructwo.

Problemów doświadcza coraz więcej dużych sprzedawców. Na początku kwietnia firma Carpetright poinformowała, że zamyka 92 sklepy w Wielkiej Brytanii. Przed bankructwem ratuje się także sieć New Look, która zamyka 60 swoich sklepów w UK, a także Mothercare czy House of Fraser.

Na początku roku dwie duże firmy w sektorze sprzedaży, Maplin i Toys R Us ogłosiły, że nie są w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych i podjęły kroki prowadzące do likwidacji działalności. W Toys R Us pracę straciło 3200 osób, a w Maplinie 2500.

Poundworld to brytyjska sieć sklepów, które sprzedają większość swoich produktów za 1 funta. Sieć została założona w 1974 roku przez ojca i syna z Yorkshire, Chrisa Edwardsa seniora i Chrisa Edwardsa juniora.

Oferta Poundworld obejmuje ponad 6000 produktów, w tym artykuły spożywcze, zdrowie i urodę, kosmetyki, produkty czyszczące i produkty do pielęgnacji zwierząt. Jego największymi konkurentami na rynku są Poundland i Poundstretcher, które prawdopodobnie przejmą część sklepów upadającego konkurenta.