Zamek Arundel to odnowiony średniowieczny zamek w Arundel w hrabstwie West Sussex w Anglii. Jest  siedzibą rodową książąt Norfolk i hrabiów Arundel. Zamek, który był przebudowany na przestrzeni wieków łączy ze sobą średniowiecze z późniejszymi okresami.

Arundel co roku jest odwiedzany przez tysiące turystów, a w ostatnich dniach lipca pod zamkiem odbywają się turnieje rycerskie.

Historia

Zamek Arundel, którego budowę rozpoczęto już w 1061 roku miał początkowo charakter czysto obronny i miał służyć jako twierdza w razie ataku Francuzów. Pierwszym włodarzem zamku był jeden z zaufanych ludzi Wilhelma Zdobywcy, Roger de Montgomery, którego król mianował na earla (hrabiego) Arundel. Po jego śmierci zamek chwilowo wszedł w posiadanie króla, by na powrót stać się rezydencją kolejnych earlów.

Poszczególni właściciele zamku przyczyniali się do jego rozbudowy. Szczególnie duże zasługi na tym polu miał William d’Albini (XII wiek) oraz Richard FitzAlan (XIV wiek), który był fundatorem kaplicy. W 1397 król przyznał Tomaszowi de Mowbray – ówczesnemu gospodarzowi zamku – tytuł księcia Norfolk, który od tamtego czasu jest dziedziczny.
Podczas wojny domowej w XVII wieku zamek Arundel odniósł spore obrażenia. Odbudowy podjął się dopiero Charles Howard w 1787 roku. Zamek odwiedziła na kilka dni w 1846 roku królowa Wiktoria wraz z małżonkiem. Na tę okazję apartamenty przeznaczone dla królowej Wiktorii zostały specjalnie odnowione i bogato wyposażone.

W XIX wieku odnowiono ogrody oraz wieżę obronną, ale zamek udostępniono dla zwiedzających dopiero w latach 70. XX wieku. Zwiedzający mogą się przechadzać po komnatach, ogrodach, wejść na wieżę obronną (Castke Keep) czy zobaczyć słynną Fitzalan Chapel, która jest jedną z nielicznych kaplic w Anglii, służących zarówno anglikanom jak i katolikom.

Atrakcje

Zamek Arundel zadowoli nawet najwybredniejsze gusta. Miłośnicy sztuki znajdą tu kolekcję rzadkich obrazów znanych artystów, takich jak Van Dyck, Gainsborough czy Canaletto, podczas gdy amatorzy kina będą mieli szansę rozpoznania miejsc z filmów: Doktor Who, Młoda Wiktoria oraz Szaleństwo Króla Jerzego.

Wewnątrz znajdziemy pełne przepychu bogato zdobione komnaty, bibliotekę oraz pokaźną kolekcje antyków. W jego murach pozostawiono także jedną z niemieckich bomb, która przebijając strop wpadła do zamku i nie wybuchła.

Piękne ogrody otoczone murem oferują ucztę dla oczu. Zaliczamy do nich m.in. Collector Earl’s Garden, które zaostały oficjalnie otwarte przez Księcia Walii w 2008 roku, Stumpery, ogrody ziołowe Herbaceous Borders, ogród organiczny Organic Kitchen Garden, Cut Flower Garden oraz piękny ogród różany.

Na terenach zamku przez cały rok odbywają się przeróżne wydarzenia, jak rekonstrukcje bitew Normanów i Krzyżowców, Oblężenie Zamku. Najważniejszym wydarzeniem w roku jest tydzień Średniowiecznych Potyczek i Turniejów, na który zjeżdżają się zawodnicy z całego świata.

Godziny otwarcia

Zamek można zwiedzać od 30 marca do 28 października:

  • Kaplica i ogrody: od wtorku do niedzieli 10:00 – 17:00,
  • Wieża obronna: od wtorku do niedzieli 11:00 – 16:30,
  • Komnaty mieszkalne: od wtorku do niedzieli 12:00 – 17:00.
Ceny biletów:
  • dorośli: £11 – £20
  • dzieci (5-16lat): £10
  • studenci i seniorzy: £11 – £17.50
  • bilety rodzinne: £46 – £50
Dojazd:
  • Samochód: postcode do nawigacji – BN18 9PA (parking i główne wejście na Mill Road w Arundel)